Poradniki - Pompy i przepompownie do ścieków

Usuwanie domowych nieczystości, kiedy brakuje dogodnego, grawitacyjnego połączenia do miejskiej lub gminnej sieci kanalizacyjnej, jest znacznym problemem. Najpowszechniejszym wyjściem jest przydomowe szambo, które pozwala zebrać tworzone w budynku ścieki. Zebrane nieczystości należy jednak co każdy czas spędzać – najlepiej skorzystać do tego kierunku stacjonarną pompę do ścieków, która przyjmie na łatwe opróżnianie zbiornika.

Podstawowe kryteria wyboru

Szambo to najjaśniejszy gotuj na ścieranie wykonywanych w gospodarstwie domowym ścieków. Często stosowaną formą jest szambo dwu zbiornikowe, którego główna komora służy do zbierania zanieczyszczeń stałych, zaś do innej przepływają tylko pozostałości płynne. Rzadziej traktowany jest prosty zbiornik. To dziś rodzaj stosowanego szamba powinien być pierwszym kryterium wyboru pompy. W przypadku szamb dwukomorowych, jak do rozwiązania pozostaje tylko część płynna z różnego zbiornika, najlepszym wyjściem będzie skuteczna stacjonarna pompa do wody brudnej – zanieczyszczenia stałe z ważnego zbiornika z listy opróżniane są cyklicznie przez szambiarkę. Godną polecenia oraz doświadczoną pompą do szamba, dla mężczyzn, którym pragnie na leczeniu frakcji pewnej jest pompa do ścieków WQ 750F 230V Omnigena.

W zbiornikach pojedynczych potrzebne jest indywidualne przystąpienie do prowadzenia zanieczyszczeń, ponieważ oprócz zanieczyszczeń płynnych montowana istnieje w nich frakcja stała, taka jak kał, papier, włosy także różne resztki organiczne. Tutaj konieczne zapewne żyć zastosowanie pompy z rozdrabniaczem, jaka będzie pięknym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie tematem jest spełnienie rur o średnicy dłuższej niż 50 milimetrów.

Gdy jednak warunki terenowe zezwalają na wykonanie rury o średnicy korzystniejszej niż 50 mm, można pokusić się o wybór pompy ze naturalnym przepływem. Pozwala ona na przepompowanie resztek bez ich rozdrabniania ze zbiornika zbiorczego, np. do kanalizacji zlokalizowanej ponad tego zbiornika.

Kolejne czynniki, na jakie warto zwrócić uwagę

Istotnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze pompy do szamba, stanowi jej etap pracy. Jeżeli zależy się unikać kłopotliwej kontroli nad pracą pompy, warto wybrać model urządzony we włącznik pływakowy, który zapobiegnie pracy pompy na sucho. Istotna jest i wiele samego urządzenia – powinna żyć ona wybrana do szacunkowego obciążenia. Gdy przewidywane obciążenie może stanowić daleko wysokie, np. na niskim miastu domków mających wspólny kolektor ścieków, lepiej dobrać model z zdrowym silnikiem na prąd trójfazowy. Do grupie domów jednorodzinnych idealnym wyjściem będzie pompa zasilana prądem 230 V.

Kolejnym, ważnym czynnikiem wyboru pompy powinna być jej wielkość podawania wody nad poziom lustra i wydajność (liczona głównie w litrach lub m^3 na godzinę). Duża wysokość podawania wody pozwoli na wypompowanie zanieczyszczeń sklepinstalacyjny24.pl/44-hydrofory-pompy-do-wody ze zbiornika do odbiorników znalezionych na dużej wysokości. Większa wydajność pozwoli także na krótkie opróżnienie zbiornika ze ścieków. Duża wydajność przyda się także to, kiedy zbiornik szamba stosowany jest jednocześnie do odbioru wody z drenażu wokół domu lub do odbioru wody opadowej. Wówczas, w czasie gwałtownego przyboru wody w zbiorniku, możliwe będzie mocne jego opróżnienie. Wysokość podawania wody oraz wydajność związane są zazwyczaj z mocą. Wydajne modele na prąd 230 V, zdolne do unoszenia wody również ścieków na wysokość ponad 15 metrów od lustra wody są siłę rzędu 2-3 kilowatów, podczas gdy modele gotowe do pompowania wody do 5-8 metrów cechuje moc kilkuset watów.

Dobór odpowiedniej pompy nie jest typowy, jednak wbrew pozorom nie warto z razu wybierać największego oraz najwspanialszego modelu, dlatego w moc zastosowaniach wystarczą słabsze urządzania – w przypadku szamba przy domu letniskowym znakomicie sprawdzi się mniejsza pompa.

Views: 2

Comment

You need to be a member of On Feet Nation to add comments!

Join On Feet Nation

© 2024   Created by PH the vintage.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service